Mladkov uvnitř

Domnívám se, že dominantou naší obce je kostel Sv.Jana Křtitele, protože vyčnívá nad své okolí a je skoro ze všech stran vidět, tedy alespoň vršek jeho věže. Mnozí z narodivších se mladkováků v něm byli pokřtěni, včetně mne.

                        

Před kostelem je sousoší s Kristem na kříži. Jako děti jsme si v těchto místech často hrávali na schovku nebo jsme zde sedávali a spřádali plány či kuli pikle, ale nikdy nás nenapadlo jakýmkoli způsobem poškodit tuhle památku.

                                           

U kostela je autobusová zastávka a to nejen pro místní spoje, ale i pro dálkovou autobusovou dopravu jako je Jeseník-Praha/Praha-Jeseník a Ostrava-Praha/Praha-Ostrava.

                          

Centrem obce bývá obvykle náměstí a u nás tomu není jinak, i když tady je to spíše náměstíčko. Nyní je v něm umístěna lékárna, malý obchůdek se smíšeným zbožím a Penzion u Bohouše. V jeho vrchní části je turistická ubytovna. Ovšem naše náměstí bylo v 50.-60.letech minulého století skutečně takovým tím centrem, jakým si ho člověk představuje. Byl v něm obchůdek s potravinami, pak kovo-elektro-papír, i prodejnička s obuví, masna a samozřejmě hospůdka. Probíhaly zde poutě včetně řetízkového kolotoče, houpaček a střelnice, oproti dnešku docela hemžení.

            

Naše náměstí má cennou ozdobu v podobě historické kašny, do níž je v létě napouštěna voda a cvrliká v ní maloučký vodotrysk, a hned vedle ní stojí opravdu velmi pěkný Mariánský sloup.

                                             

Máme zde i tunel, jako děti jsme tomuto podjezdu pod železniční tratí alespoň tak říkali a rádi jsme do něho chodívali hulákat, protože naše hlasy duněly jako hrom, a když jel zrovna vlak byl rachot a třesení země skoro hrůzostrašné, krčili jsme se, strkali hlavy mezi ramena, zacpávali si uši a zároveň ječeli, abychom to všechno přebili. Myslím si, že to děti dělají dodneška.

Projdete či projedete-li tento "tunel", ŘIDIČI POZOR!!! tato cesta je i cyklostezkou, směrem na Lichkov dostanete se asi po 300 metrech ke skále, kterou využívají lezci k cvičnému lezení a někdy je tam docela živo. Pod skálou stojí religiozní monument s obrázkem Panny Marie a Jezulátka, za nímž vytéká pramínek vody, ke kterému se občas chodívám napít, aniž bych měl po požití této vody nějaké obtíže, takže je podle mne pitná, vždyť je ochraňovaná samotnou Pannou Marií. Tato cesta prý byla kdysi cestou kupeckou a na této skále stávala tvrz.

                                              

Mladkov má i svou železniční zastávku a staví tu věsměs všechny nezrychlené osobní vlaky ve směru Lichkov a dál do Polska, nebo ve směru Letohrad, při čemž některé z nich pokračují dále do Ústí nad Orlicí nebo až do Pardubic. Od zastávky se dá vyrazit na pěší túry a to buď na okruh Betonová hranice anebo se dát po cestě a po turistických značkách dojít přímo na tvrz Bouda (z Mladkova cca.8km) či na Vysoký kámen (cca.3,5km). Kolem těchto míst se dá pokračovat až na Suchý vrch (cca.10km přes Vysoký kámen). 

                        

Pokud se člověk vydá po cestě, dojde asi po 400m k radiovému prameni.

                                        

Skutečný pramen je však asi o 50m výše a nyní to tam vypadá moc hezky, Lesy ČR toto místo zrekonstruovaly. Před II.sv.válkou a za protektorátu Čechy a Morava zde němci uvažovali o stavbě lázní, ale pramen prý nebyl dost vydatný pro provoz sanatoria.

                                      

Naší vesničkou protéká Tichá Orlice, řeka, která umí být i pěkně divoká. V zimě, když zamrzla jsme na ní bruslili a v létě se v ní čvachtali.

                                       

                         

Člověk může v Mladkově zažít příjemné věci, třeba krásnou duhu nebo...

                           

...nádherný západ slunce či...

                           

...příjemnou a romantickou zimní večerní procházku.

                         

Vítejte v Mladkově !