moje písničky/diskografie

   Všechno to začalo básničkami ještě na základní škole, byl jsem zamilovaný do spolužačky a potřeboval jsem se od ostatních kluků nějak odlišit, chmýří pod nosem mi ještě nerostlo, kdežto některým už ano, nebyl jsem ani takovým tím oprsklým ranařem, spíš jsem se, co se dívek týče, hodně styděl, zkrátka to chtělo něco takového hezkého, romantického, a tak jsem zkusil veršovat a ono mi to docela šlo. Později jsem dobré známky z češtiny sbíral převážně přes básničky, profesorka češtiny mi strašně fandila, a také mi dala spoustu užitečných rad. Spolužačka poezii příliš nemilovala, když našla mé anonymní verše v aktovce bylo to strašné, předstoupila o přestávce před třídu, mávnutím papíru si zjednala klid a ...-Pánové, kterejpak z vás je básník? No, a pak dělala ještě kontrolu písma podle sešitů, to už jsem byl na mrtvici, ale když došla ke mně, řekla-Ty to nemůžeš bejt..., a kráčela dál. Dnes si to s úsměvem vysvětluji tak, že mě vlastně básnička zachránila před pořádnou ostudou.

   Na ZŠ jsem se přihlásil do Lidové školy umění  s naivními představami okamžitého psaní písniček, ale realita byla poněkud škodolibější, vrazili mě do ruky klarinet a začali mě učit noty. Nevydržel jsem to a asi po půl roce ze školy zběhl, byl jsem pěknej blbec a dodnes toho lituji, táta mi měl pořádně nařezat a to říkám i přesto, že dnes se fyzické tresty ze všech stran odsuzují. Opakuji, měl mi tenkrát nařezat a ne říct - Myslel jsem, že tam vydržíš !? Když jsem chtěl potom svou první kytaru byl kvůli tomuhle neoblomný, nekoupil mi ji, už mi nevěřil. Pořídil jsem si od spolužačky opravdu staré "dřevo", kytara nešla moc naladit, ale sotva jsem se na té odřenině naučil pár akordů, už jsem psal písničky. Zkrátka jsem se naučil hrát sám a samozřejmě se všemi chybami a neřestmi samouka, kterých se už nikdy nezbavím. A noty? Vím, která se kam píše a jak se jmenuje, ale to je asi tak všechno.

   Ve 2.polovině 60.let minulého století jsem stál u zrodu bigbeatové skupiny The Mountin´s Boys, zní to skoro světově, ale byl to však jen úzce oblastní šraml, i když docela dobrý. Hráli jsme Shadows i Beatles, a protože nám fonetická angličtina nešla nějak dobře z huby, napsal jsem české texty a bylo to o hodně lepší. Měli jsme svojí klubovnu, svazáci se o ní zasadili a také nám ji pomohli vybudovat. Bylo to skvělé, se sólo kytaristou Jindrou Večeřem jsme tam trávili večery a mnohdy i noci, a tak se jednoho takového krásného prodlouženého večera stalo, že jsme spolu napsali náš první vlastní hit - Bláznivý kluk...Byl opravdu na tu dobu dost dobrý a seděl nám. Brzy jsem se však oženil a veřejné muzicírování šlo do pr...yč, a to mi zůstalo dodneška a už nikdy jsem ten ujetý vlak nedohonil. Jindra Večeř jen potvrzoval to, že mi tatík měl před lety nařezat, vystudoval na "Lidušce" klarinet a pane,jak mu to šlo i s kytarou...vlastně na co sáhl,na to uměl hrát. Lituji,lituji,lituji !!!

   Psal jsem, psal jsem a psal, a otravoval profi zpěváky, a plnil své šuplíčky. Na "stará" kolena jsem potkal svého kamaráda a spolužáka ze ZŠ, Dr. Miroslava Kubelku a on i jeho paní mi strašně fandili. Jednou mě zavedl k panu Zdeňkovi Krásnému do Marco Music Box v Ostravě, slovo dalo slovo, a tenhle profesionální zpěvák, skladatel, textař a fundovaný muzikant se mých písniček ujal, vdechl jim svými aranžemi život a sám nazpíval i všechny vokály. Svým zpěvem jsem nakonec u něho naplnil 2 autorská CD a bylo mi blaze. K tomu 2.cédéčku jsem přizval i Evu Urbanovou z Hlučína. Byla to obrovská zkušenost a sotva mu budu kdy dost vděčný za jeho trpělivost a vstřícnost. Zdeňku, děkuji Ti za všechno.

   Jsem poznamenaný 60.-70.-80.léty a jiný už nebudu. Mám obrovskou radost, když se mé písničky lidem líbí, a třeba si je i pobrukují, no, a tak to má vlastně být...viz závěr popisku na fotografii níže.

 

                              

1.CD natočené v roce 2006 v Marco Music Box v Ostravě

                           

  1.Vždycky ráno s tebou jsem tak rád   2.Tvůj malý syn   3.Těch pár slov   4. Řeka Morava

  5. Bílý dům   6. Až půjdu jednou k těm branám   7. Já se už nezměním   8. Ty

  9. Nový Rock and Roll pro mé staré kamarády  10. Stíny   11.Jednoslabičná

12.Dnešní den  / Vašek Tobiášek+Zdeněk Krásný    13.Neplačte, lidičky

14. Své mamince dík   15. Kdybych směl   16. Tak já se loučím

17. Mladkov,vesnice v údolí   18. Relaxační song   19. Vánoční píseň

20.+bonus Hlučínský Avar / zpěv Zdeněk Krásný

2.CD natočené v roce 2007 v Marco Music Box v Ostravě

                           

  1. Říkám ti,lásko   2. Co stalo se stalo   3.Já vím   4. Nevzdávej to / Eva Urbanová   5.Kamaráde můj

  6.Našel jsem tě,lásko   7. První Rock and Roll pro Evičku   8. Táto,já tě slyším

  9. Peklo je tady,na zemi   10. Chtěl bych se mít jako můj pes

11. Naše dopisy / Vašek Tobiášek+Eva Urbanová   12.Úplně z jiného konce

13. Pojďme si zazpívat   14. Má chaloupka malá   15. Dáme si jedno

16.+ bonus Divný den / zpěv Zdeněk Krásný

(Vokály Zdeněk Krásný+Eva Urbanová)

3.CD natočené v roce 2008 v mém homestudiu v Ostravě

                            

  1. Své dávné lásce teď zpívám   2. Mít správnýho mužskýho   3. Krásné voňavé ráno  

4. Byl¨s mým přítelem  5. Smolař   6. Moravskoslezsko   7. Udělal jsem dost  

8. Probuzení v trávě   9. Nic si z toho nedělej   10. Ležel jsem tu,ležel  

11.Lyžo,lyžo,lyžování   12. Zimní tóny   13. Až přijde k nám jaro  

14. Sladké koláčky   15. Slet čarodějnic  16. Václavov  

17.+PF BONUS pro roky 20xx -Máme tu nový rok

Vše nahrál a nazpíval Vašek "Šumař" Tobiášek