Tobiášci, ahoj !

Milí jmenovci,
píši tyhle řádky pouze sám za sebe, ale najdete-li v nich třeba něco "svého" budu jedině rád. Mohl jsem se klíďo píďo jmenovat úplně jinak, ale mé příjmení je Tobiášek a jsem na něj doopravdy hrdý, obvzlášť, když nás, mužských, je v ČR asi 90 a máme klesající tendenci. Dalo by se říct, že vymíráme po meči. www.kdejsme.cz/prijmeni/Tobi%C3%A1%C5%A1ek/  Aby bylo správně pochopeno, není to nic proti narodivším se dcerám, sám jsem otcem dvou děvčat a mám je moc rád,ale z hlediska genealogie a statistik jsem toho pro příjmení -Tobiášek- moc neudělal. Avšak to je příroda a ta to chtěla zrovna takhle. Vznik jména není myslím složitý, na 99,9% pochází z křestního Tobiáš, jenž je hebrejského původu s významem Hospodin je dobrotivý  cs.wikipedia.org/wiki/Tobi%C3%A1%C5%A1_%28jm%C3%A9no%29  No jo, ale kde se vzalo to -ek, zdrobnění, zmenšení, zjemnění?, a nutno přiznat, že je to takové hezky miloučké. Že by můj prapředek byl malý, drobný človíček? Nechce se mi uvěřit, protože všichni potomci Tobiášků, které znám jsou nebo byli docela pořádná chlapiska, včetně mne, i zápisky mého tatínka hovoří o vysokých a udělaných chlapících. Pamatuji si na svého dědu, Jana Tobiáška, měl dobrých 190cm, široká ramena a ruce jako lopaty, jako dvouletý klouček jsem na jeho obrovitánské dlani stál. Tak nevím, napadá mě jenom to, že byli asi chudší a tím pádem i menší. Ještě taková douška k četnosti...možná, že je více Tobiášků křestních jmen, než nás nositelů tohoto příjmení. A co je pejsků s tímto jménem.
Vždycky mě zajímalo, kde jsou nebo byly kořeny mých předků. Tatínek mluvil o Rokytnu, ale hlavně o Bělečku, což zase není tak daleko od sebe. Když jsem v tatínkově pozůstalosti našel duplikáty křestních listů mého pradědečka Františka a prababičky Barbory roz.Mlatečkové, bydlištěm Bělečko čp.7, doslova mě to nakoplo. Nejdříve mapa, dům v Bělečku čp.7 již neexistuje, trošku zklamání, ale takový už je život. Občas jsem oslovil někoho z Tobiášků, ale vždy s pocitem co si řeknou, co si budou myslet?! No nic, tak jsem se zavrtal do oblastního archívu v Zámrsku a díkybohu zrovna tyto anály měli již zdigitalizované, takže jsem ty dlouhé hodiny mohl prosedět doma v teploučku u počítače. Nedovedu si představit být tam, přímo na místě. Nebyla to zpočátku vůbec žádná legrace vyznat  se v písmu, v latině, v němčině, ve staročeštině a mnohdy v hrozné škrábanici, ale zdařilo se, i když tedy jen částečně, mám zatím pouze jen ten hlavní kmen a ten je takovýhle a to cca. od roku 1740, to přibližně znamená, že se mi nepodařilo dohledat rok narození toho 1. Jan Tobiášek Rokytno, 2. Matěj Tobiášek Rokytno, 3. Václav Tobiášek Rokytno, 4. Josef Tobiášek Rokytno, 5. František Tobiášek Rokytno, 6. Jan Tobiášek Bělečko-můj děda, (jeho sourozenci všichni narození v Bělečku starší:  Josef údajně padl v I.sv.válce, František zemřel ve 4 měsících na psotník, František a Václav, mladší: Jaroslav, Anna, Antonín a Karel) 7. Václav Tobiášek Lično-můj otec,(jeho sourozenci starší Jaroslav 3 dcery a mladší Vlasta provdaná Hanzlová 2 synové) 8. Václav Tobiášek Mladkov-já...a po mně žádný kluk. a  Pavel Tobiášek UO-můj bratr (+2003), 9. Jan Tobiášek a Jiří Tobiášek-jeho synové.
Na internetu jsem našel další Tobiášky pocházející ze Slepotic, z Litětin i Častolovic, zajímavé, všechno je to jako by na jednom fleku. A pokud byly k mání fotografie, protože někteří byli docela významnými osobnostmi, nemohu si pomoct nacházím tam určitou podobu, skoro se mi chce říct, že všichni Tobiášci mají jednoho praprapředka, ale mohu se samozřejmě mýlit.
Byl bych moc rád, kdyby se mi nějaký z Tobiášků ozval a klidně beze strachu, nic mu z mé strany nehrozí. Děkuji předem.